توسعه زیرساختهای خرمشهر و ابادان توسط قرارگاه خاتم

توسعه زیرساختهای خرمشهر و ابادان توسط قرارگاه خاتم ام آی جی تی: قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا در حال توسعه زیرساختهای ابادان و خرمشهر است.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از مهر، آبادان و خرمشهر دو شهری است که در طول هشت سال دفاع مقدس بیش از شهرهای دیگر کشور، بار گران نبرد نامتقارن ایران با رژیم بعث عراق را بر دوش خود حس کرده اند و با گذشت سه دهه از اختتام جنگ، به دلایلی همچون بی توجهی مسئولان، تمرکزگرایی و توزیع نامتوازن و ناعادلانه امکانات و خدمات در کشور، هنوز تاول ها و زخم های آن سالهای پرالتهاب، بر پیکر این دو شهر احساس می شود.
این محرومیت ها برای استانی که از استعدادهای ویژه ای همچون عبور حدود ۳۰ درصد از آب های کشور از جلگه خوزستان، وجود دشت های مستعد کشاورزی و کارهای منظم کشت و صنعت، قرار گرفتن بخش عمده ذخایر نفت کشور، مرز زمینی و وجود مرز شلمچه با کشور همسایه، مرز هوایی و وجود فرودگاه های بین المللی و… برخوردارست دور از درایت و انصاف است.
طی سالهای اخیر یکی از تدابیر مسئولان برای توسعه مناطق کمتر برخوردار، راه اندازی مناطق آزاد در گوشه و کنار کشور بود که اهداف اصلی ایجاد آن «تسریع در انجام امور زیربنایی، عمران و آبادانی، رشد و توسعه اقتصادی، سرمایه گذاری و افزایش درآمد عمومی، ایجاد اشتغال سالم و مولد، تنظیم بازار کار و کالا، حضور فعال در بازارهای جهانی و منطقه ای، تولید و صادرات کالاهای صنعتی و تبدیلی و ارائه خدمات عمومی» عنوان شده است اما به نظر متخصصان امر، عملکرد مناطق آزاد در ایران به سبب تطابق نداشتن با راهبرد توسعه، موفق نبوده است.
توسعه زیرساخت خدماتی با راه اندازی مناطق آزاد
منطقه آزاد تجاری- صنعتی اروند یکی از این مناطق است که در شمال غربی خلیج فارس و جنوب غربی استان خوزستان در شهرستان های آبادان و خرمشهر با وسعت ۳۷۴۰۰ هکتار در محل تلاقی اروندرود و کارون واقع شده و همجوار با کشورهای عراق و کویت است.
وجود آب شیرین فراوان و رودهای بهمنشیر، کارون و اروندرود و امکانات دیگر مانند حمل و نقل جاده ای، ریلی، دریایی و هوایی به داخل و خارج کشور و فرودگاه آبادان و فاصله کم با کشورهای همجوار از مزیت های منطقه آزاد اروند است.
گرچه یکی از مهمترین اهداف ایجاد منطقه آزاد اروند، توسعه زیرساخت های خدماتی و عمرانی شهری در آبادان و خرمشهر ذکر شده است اما این منطقه با وجود امکانات و زیرساخت های مناسب، نتوانسته چنین هدفی را محقق سازد.
چنین خلائی زمینه انعقاد تفاهم نامه همکاری بین منطقه آزاد اروند با قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) را برای توسعه فضاهای شهری در آبادان و خرمشهر فراهم سازند.
قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا پیشتاز در خدمت رسانی به خوزستان
قرارگاه سازندگی خاتم در سالهای بعد از جنگ نامی آشنا و شناخته شده برای مردمان استان خوزستان است. این مجموعه بعد از سالهای دفاع مقدس، ابتدا در قالب بازسازی و بعد از آن در قالب سازندگی، حضور پررنگ و جدی در این استان داشت که این حضور به صورت راه اندازی چندین سد همچون سد عظیم کرخه بعنوان بزرگترین سد خاکی غرب آسیا، طرح آبرسانی غدیر، حضور در مهار سیلاب بهار سال ۹۸ و حتی در ماه های اخیر با اجرای پروژه تامین آب منطقه غیزانیه که به بحرانی استانی تبدیل گشته بود ظهور و بروز پیدا کرد.
پروژه هایی همچون تقاطع های غیر همسطح و متروی اهواز نیز از پروژه هایی است که قرارگاه با در اختیار داشتن نیروهای متخصص و تجهیزات و ماشین آلات منحصر به فرد، اخیراً به آنها ورود کرده است.
قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) در سالهای اخیر و به سبب وضعیت اقتصادی کشور و کمبود اعتبار پروژه های عمرانی، اهتمام کرده تا در تعامل با دولت و نهادهای کشوری از قانون تهاتر و بویژه تهاتر املاک راکد نهادها و ارگان ها در اجرای پروژه های ملی و استانی استفاده نماید.
سعید محمد فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم دلیل اجرای پروژه ها با بهره گیری از قانون تهاتر را کمک به حرکت قطار توسعه صنعتی و عمرانی کشور در وضعیت تحریم های همه جانبه عنوان نمود و اظهار داشت: با این کار از یک سو پروژه ها گرفتار رکود نمی گردد و چراغ کارگاه های عمرانی روشن می ماند و از طرف دیگر، اموال راکد و بدون استفاده دولت، به چرخه تولید کشور وارد و جامعه از وجود آنها منتفع می شود.
تهاتر، پایه و اساس عقد قرارداد دو جانبه
تفاهم نامه همکاری بین منطقه آزاد اروند با قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) نیز همچون پروژه هایی است که بر پایه تهاتر منعقد شده است. غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان، در مراسم انعقاد این تفاهم نامه اظهار داشت: حالا آمده ایم تا سرمایه های منجمد را به سرمایه های فعال تبدیل نماییم. زمین سرمایه منجمدی است که به خدمتی برای مردم تبدیل می شود. ضمن اینکه این زمین ها هم توسط قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) به بیمارستان، ورزشگاه و امثال آن تبدیل گشته و باز هم مورد استفاده مردم قرار می گیرد، در تهاتر ۷۰ درصدی زمین در ازای وجه نقد این زمین های معلق و بلا استفاده باز هم در همین منطقه تبدیل به خدمت و ثروت می شود.
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) سقف قابل پذیرش این مجموعه برای تامین منابع مالی اجرای سایر پروژه ها به صورت غیرنقدی و از محل تهاتر املاک را حداکثر ۵۰ درصد عنوان نمود و اضافه کرد: بمنظور خدمت به مناطق محروم خصوصاً آبادان و خرمشهر که حق بزرگی بر گردن همه کشور دارند این میزان تا ۷۰ درصد بالا رفته است و با وجود اینکه تنها ۸ درصد از مبلغ این تفاهم نامه مربوط به معابر شهری آبادان می شود، قرارگاه با هدف خدمت به مردم غیور و شریف منطقه، کار را بدون هیچ پیش پرداختی از این نقطه آغاز نموده است.
وی درباب شیوه واگذاری این زمین ها گفت: قرارگاه سازندگی خاتم، زمین های معلق و بدون استفاده ای که در اینگونه طرح ها تهاتر می شود به سرمایه گذارانی که ترجیحاً بومی منطقه هستند واگذار می کند تا آنها در این زمین ها ساخت و ساز انجام دهند تا این امر، هم توسعه شهری منطقه آبادان، خرمشهر و اروند را به دنبال داشته باشد و هم عوائد حاصل از آن در پروژه های عمرانی منطقه صرف شود.
نقش پررنگ قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا در صنعت نفت
این در حالی است که اگر به کارنامه قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) در طول ۳۲ سال قبل نگاهی اجمالی شود اجرای ابرپروژه هایی همچون اجرای فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی بعنوان نخستین پالایشگاه با مهندسی تمام ایرانی، راه اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس با هدف خودکفایی کشور در تولید بنزین، اجرای فاز ۱۳ و فازهای ۲۲، ۲۳ و ۲۴ پارس جنوبی، ساخت مجتمع های پتروشیمی، اجرای طرح توسعه منابع آب و خاک غرب کشور، اجرای فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی بعنوان نخستین پالایشگاه با مهندسی تمام ایرانی، اجرای بیش از ۴۶۰۰ کیلومتر خطوط انتقال نفت و گاز در نقاط مختلف کشور، ایجاد ۶ میلیارد لیتر مخزن بتنی و فلزی نفت و فرآورده های نفتی، اجرای ۶۲ سد در کشور با حجمی بیش از ۲۵ میلیارد مترمکعب ذخیره آب و صدها افتخار دیگر را می توان یافت که هر کدام از آنها به تنهایی می تواند کارنامه پرافتخاری برای هر شرکت، نهاد و ارگانی باشد. بدون شک اگر قرارگاه با چنین عملکرد وسیع و گسترده ای در سراسر کشور، به پروژه های بر زمین مانده ای همچون توسعه زیرساخت های خدماتی و عمرانی شهری در آبادان و خرمشهر وارد می شود که سالیان سال مردم از عدم اجرای آن زجر دیده اند، در امتداد مسئولیت های اجتماعی و جزئی از رسالت مردم یاری و مردم داری این مجموعه است و هدفی جز زدودن گرد و غبار از چهره این مناطق جنگ زده در بین نیست به شکلی که پروژه های عمرانی سالیان اخیر در این استان دلیل متقنی بر این ادعاست.


منبع:

1399/09/05
23:49:50
5.0 / 5
1151
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز